Tanıtım Filmi İle Reklam Filmi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tanıtım Filmi İle Reklam Filmi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tanıtım filmleri bir marka, kurum ya da kuruluşun bilinirliğini arttırmak, ürünlerini tanıtmak ya da hizmetlerini anlatmak için video ve fotoğraf gibi medya iletişim araçlarının kullanıldığı çalışmalardır.

Fuar, lansman, seminer ve toplantılarda projekte edilerek, CD, DVD gibi depolama araçlarıyla dağıtılarak ya da video oynatan mecralarda gösterime sunularak halkla ilişkiler alanında etkileşim sağlayan tanıtım filmleri kurumsal tanıtım, ürün tanıtımı, sinevizyon, firma içi eğitim ve animasyon gibi alt dallara ayrılır.

Tanıtım filmlerinin reklam filmlerinden en önemli farkı daha az bütçeler ile hazırlanabiliyor olmalarıdır. Reklam filmlerinde cast ve prodüksiyon gibi maliyetler varken markalar tanıtım filmlerinde bu başlıklardan bertaraf edebilirler.

Tanıtım filmlerinin ulaştığı kitle reklam filmi ile kıyaslandığında daha küçük çaplı olsa da bu etkisinin daha az olduğu anlamına gelmemektedir. Doğru fikirle kurgulandığında hem tanıtım filmi hem reklam filmi ulaştığı kitlede akılda kalıcılık ve etki açısından aynı amaca hizmet ederler.

Üniversitelerden otellere, hastanelerden inşaat firmalarına pek çok sektör tanıtım filminden faydalanmakta ve kısa sürede hedef kitlesiyle buluşmaktadır.

Reklam filmlerinin tanıtım filmlerine göre en büyük avantajı radyo, TV gibi kitle iletişim mecraların aracılığıyla çok daha geniş bir kitleye ulaşabilmesidir. Her ne kadar reklam filmlerinin maliyeti tanıtım filmlerine göre daha fazla olsa da ürün ya da hizmetin duyurulması için ulaşılan tüketici de o oranda daha geniş çaplı olmaktadır.

social position

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir